Bread Tails, Yuck! Homemade Breadcrumbs, Yum!

So my wife went on a mission to find a way to keep them out of the garbage. I think its a great idea! She let them sit out for a while and then threw them into her food processor. Out came bread crumbs that she added to her can of exsisting bread crumbs.

Loaf of Bread Normally I am not a wasteful person. But a man has to draw the line somewhere! I hate eating the tail ends from a loaf of bread. My wife is always on me about that. I refuse to eat them. “Give them to the kids!” I plead!

So my wife went on a mission to find a way to keep them out of the garbage. I think its a great idea! She let them sit out for a while and then threw them into her food processor. Out came bread crumbs that she added to her can of existing bread crumbs. She says you can use a blender as well.

Bread crumbs can be used on chicken or pork, extending meat loaf, my wife’s famous egg plant parmeson, or even fried green tomatoes!

There you have it, I was saved! No more bread tails for me, EVER! Thank you honey, you are the best!

Savings found in Powdered Milk

I figured out how to save milk money by substituting powdered milk in recipes.

powdered-milkI figured out  how to save milk money by substituting powdered milk in recipes.  Growing up we always drank powdered milk.  I don’t like it  and refuse to drink it or require my children to drink it.  However, powdered milk  is part of our years supply of food storage and I needed to know what to do with it.  I understand the importance of using our food storage  so our bodies will adjust to it and also to keep it rotated.   We tried some different ways to incorporate the milk powder into our diet, with no consistency in the methods.  One thing we did was to whip up a quart of it in the blender and mix it half and half with store bought milk.  It tasted fine but was a hassle.  I didn’t want something time consuming or that requires much effort to keep track of, but simple.

We were buying 4 gallons of milk every week for our family at between $2.50 and $3.00 a gallon.  If you do the math, that is $10.00 to $12.00 a week just on milk!  I learned that adding the milk powder to the dry ingredients in my recipes and then adding water where it calls for milk, I got the same great product at a cheaper cost.  I love pancakes so we eat them often.   We make triple batches when we make them.  That is 3 cups of milk every time.  This simple substitution is what I do to keep the cost down.    This tip works great for bread, cakes, muffins, and anything else you can think of.   One of the great things about powdered milk is you can add more or less milk powder depending on what you like.  I use about 3/4 cup powder for 3 cups water.  I say “about” because I don’t measure exactly.   The typical milk recipe calls for 3/4 cup milk powder to 4 quarts warm water.            ~Heather in the Kitchen

Homestead Basics – Food Storage

ood storage is an important part of any home. You never know when the weather might go bad, or you loose a job. Dont forget about the self sefficiency aspect that takes a load off your shoulders knowing your family can eat for 3, 6, or 12 months without assistance from anyone else. I personally have about 8 months worth of food storage and 2 weeks water storage. Since we moved I havent had a chance to resupply our water. I had 6 months of water before the move. Ill show you my water storage project in a later post.

Food Storage Jars Food storage is an important part of any home. You never know when the weather might go bad, or you loose a job. Don’t forget about the self sufficiency aspect that takes a load off your shoulders knowing your family can eat for 3, 6, or 12 months without assistance from anyone else. I personally have about 8 months worth of food storage and 2 weeks water storage. Since we moved I havent had a chance to resupply our water. I had 6 months of water before the move. Ill show you my water storage project in a later post. I searched the internet to find a site that covered it all simply, yet thoroughly. I really like how the girls at Food Storage Made Easy did it. Here is some beginning tips:

Prepare Your Space:

  • Find the coolest place in your home.
  • Clean your space out well so you wont be overwhelmed by a crowded dirty area.
  • See BabyStep 1 for shelving information.

Determine Your Budget:

  • Determine how much per month you can spend.
  • Eventually your grocery budget should just include food storage within it, however when you’re starting from scratch you may need to invest a little more upfront.
  • It is not wise to go into debt for food storage, so be prepared to be thrifty and think smartly.

Make a Plan:

  • Browse through the first few BabySteps to determine your initial start-up plan.
  • Be careful not to think too far ahead or you’ll never get started.
  • We recommend getting a partner do to this with. It gives yourself some accountability.
  • GIVE YOURSELF DEADLINES! (and maybe even rewards like chocolate cake for accomplishing each step)

Be sure to visit their site for ALOT more info on the subject of food storage: Food Storage Made Easy!